13 Haziran 2024
BİTLİ RÜSTEM PAŞA’NIN ŞANSI ve CAMİLERİ
Bosna’da domuz çobanlığı yapan bir babanın oğlu idi. Çiftlik ağası vergisini ödeyemeyince küçük Rüstem’i babasından alıp Osmanlı’ya verdi. İstanbul’a hırpani giyimle gelen kirli bir çocuktu ama çok zeki ve ataktı. Tarihi kaynaklarda Sırp olduğu görüşü ağır basar.
Osmanlı Sarayına iç oğlanı olarak girer. Sarayda Kanûnî Sultan Süleyman’ın elindeki bir şey pencereden düşmüş, padişahın yanında bulunanlar düşen eşyayı yakalamak için atlarken aşağıdaki Genç Rüstem eşyayı havada yakalamıştır. Bu hareketiyle padişahın gözüne girmiştir. Artık şans hep ondan yanadır.
Paşa olduğunda Kanuni’nin kızı Mihrimah Sultan’ı alarak damat olmayı hedefine koyar. Rüstem Paşa’yı kıskanan paşalar onun cüzzamlı olduğu bilgisini çevreye yayarlar. O yıllarda kan tahlili laboratuvarları da yok. Ama Kanuni’nin kulağına gelen bir bilgi vardır: “Eğer üzerinde bit çıkarsa cüzzamlı değildir”. Çünkü bitler cüzzamlı insana yaklaşmazmış.
Rüstem Paşa sarayda soyundurulur, kaftan yakasında bit bulunur ve Mihrimah Sultan ile evlendirilir.
Adı bilinmeyen bir şair oturup bir beyit yazar:
“Olursa bir kişinin bahtı kavi, talihi yar
Kehlesi dahi mahallinde onun işine yarar”
(Şanslı kişinin üstünden bit çıksa bile işine yarar.)
Bitin kerameti bu kurnaz Sırp’ı sadrazamlığa kadar taşıdı. Rüstem Paşa’nın başka bir şansı daha vardı: Sarayın şeytanı Hürrem Sultan ile omuz omuza verip Şehzade Mustafa’nın öldürülmesi dahil onlarca olayda işbirliği yaptı. Hürrem Sultan sarayda güç mücadelesi ile uğraşırken Rüstem Paşa Osmanlı için vergi toplayanlardan, iş yapan yüklenicilerden, şeytanın bile aklına gelmeyecek yerlerden Besmele ile sakalını sıvazlayıp “sakal” yani rüşvetini alıyordu. O kadar çok rüşvet topladı ki, küp küp altınları saklayacak yer bulamadı.
Dikkat çekmemek için başka bir şey daha yapıyordu, Osmanlı gelirinden çaldığı paraları aklamak için kolları sıvayıp camiler, külliyeler, köprüler yaptırmaya başladı. Rüstem Paşa Cami, Mihrimah Sultan Cami en bilinenleridir. Ola ki Kanuni huzura çağırıp “Şu şu yerlerden niye rüşvet aldın?” diye sorarsa:
“Almaya aldım ama sor bana niye aldım. Aldım çünkü o paraları cami yapımında hayır hasenat işinde kullandım.”
Bitli Rüstem Paşa da her hırsız gibi çaldığı paraları yiyemeden 61 yaşında öldü. Küpler dolusu altınları ile Kanuni’den daha zengin olduğunu söyleyenler bile vardır.
Mahşer gününde Rüstem Paşa’yı yaptığı camiler kurtaracak mı?.. Orasını kimse bilmiyor. Bilenler var da söz başka yere gider korkusu ile kimse söyleyemiyor.
Ne zaman Çamlıca Camisi’ne baksam benim aklıma hep Rüstem Paşa gelir.
BİTLİ RÜSTEM PAŞA’NIN ŞANSI ,BİTLİ RÜSTEM PAŞA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir