25 Temmuz 2024
Aralarında 3,8 Km Var! Lakin Zaman Farkı 20 Saat Olan Bir Yer
Aralarında sadece 3.8 km olan ve tam olarak 20 saatlik zaman farkı olan iki ada: Diomedes Adaları sadece iki farklı zaman dilimiyle değil, iki kıtayla da ayrılıyor.
Bering Boğazı’nın merkezinde yer alan kayalık Diomede Adaları, birbirlerine yalnızca yaklaşık 4 km uzaklıktadır. Bununla birlikte, iki komşu ada farklı kıtalardadır. Ratmanov Adası olarak da adlandırılan Büyük Diomede Adası, Rusya’nın en doğu noktasıdır. Küçük Diomedes Adası ve ayrıca Krusenstein Adası, Alaska’ya aittir ve buna göre ABD’ye aittir. Küçüklükleri nedeniyle nüfusları oldukça düşüktür ve yaklaşık yedi kilometrekarelik alanda sadece 115 kişi yaşamaktadır.
İki ada Bering Boğazı’nda yan yana olmasına rağmen, farklı zaman dilimleriyle ayrılırlar. Bu nedenle halk arasında “Yarının Adası” ve “Dünün Adası” olarak da bilinirler. Yani büyük Diomedes Adası’nda oturan kişi, küçük Diomedes Adası’ndaki komşularından tam bir gün öndedir. Fark yaklaşık olarak 20 saattir. Deyim yerindeyse, dünyada geçmişe bakabileceğiniz tek yer orası. Ancak, büyük Diomedes Adası’nda yerleşim yoktur. Sadece Soğuk Savaş sırasında bir Sovyet askeri üssü olarak hizmet etmiştir.
Kışın iki ada arasında oluşan bir buz köprüsü, küçük Diomedes Adası sakinlerinin yasadışı da olsa kısa bir yürüyüşle zamanda yolculuk yapmalarını sağlıyor. Yani teorik olarak Amerika Birleşik Devletleri’nden Rusya’ya yürümek mümkün oluyor. Tabii rota yelkenli veya kayıkla da yaklaşık on dakikada kat edilebilir.
1867’de Amerika Birleşik Devletleri, Alaska’yı Little Diomede ile birlikte Rusya’dan satın aldı. Yeni sınır, iki Diomede Adası arasında uzanıyordu.
Diomede Adalarında Dün ve Yarın
Uluslararası tarih çizgisi, adalar arasındaki eyalet sınırı boyunca da uzanır. Gerçek şu ki, Alaska’nın ve bir dizi ABD adasının satışından sonra, Amerika Birleşik Devletleri ile zamanı senkronize etmek için içlerindeki tarihler bir gün geriye alındı. Yerliler Cumartesi sabahını Amerikan Küçük Diome Adası’nda kutlarken, Pazar çoktan komşu Rus adasına gelmiş oluyor. Bu nedenle genellikle “Yarın” ve “Dün” adaları olarak adlandırılırlar.
Küçük Diomede Adası’nda yaklaşık 75 kişilik küçük bir topluluk yaşıyor. Kendi kiliseleri, okulları ve dükkanları var. Eskimolar balık ve yengeç avlayarak, beyaz balina, mors, fok ve kutup ayısı avlayarak geçimlerini sağlarlar. Büyük Diome Adası’nda bir hava istasyonu ve Rus sınır birlikleri için bir üs bulunuyor.
Dünün Adası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir