20 Mayıs 2024

Dünyanın en gürültülü hayvanı

Bakın bu dünyanın en gürültülü hayvanı ve sadece 2 cm uzunluğundaki bir karides türüdür.
Tabanca Karides, pençesini o kadar hızlı kapatabilir ki, Concorde’un sonik patlamasından daha yüksek bir ses patlaması üretmek için çöken bir baloncuk oluşturur. Şok dalgası 230 desibele ulaşabilir, bu da bir silah sesinden daha yüksektir. Bölünmüş saniyeler (saniyeler içinde tekrarlanan) içinde patlayan balon aynı zamanda neredeyse güneş kadar sıcak olan yaklaşık 4.400 C ılıman sıcaklıklar üreterek avını öldürürler.
.
İlk defa 2017 yılında İngiliz zoolog Sammy de Grave tarafından keşfedilen tabanca karides türü, su içerisindeki hızlı hareketleriyle biliniyor. Tabanca karidesin, çenesini kapatma hızıyla bazı tabancalardan bile daha hızlı olduğu belirtiliyor. Nitekim tabanca karides, çıkardığı ses ile saldırdığı balığı felç etme özelliği de taşıyor.
.
Synalpheus familyasında yer alan bir tabanca karidesi türleridir.
Synalpheus pinkfloydi veya Pink Floyd tabanca karidesi ilginç ortak özellikleri vardır. Synalpheus familyasında yer alan bir tabanca karidesi türü. Synalpheus pinkfloydi ilk kez 2017 yılında İngiliz zoolog Sammy de Grave tarafından keşfedildi. De Grave keşfettiği yeni türe parlak pembe-kırmızı kıskacından dolayı hayranı olduğu İngiliz rock grubu Pink Floyd’un adını verdi.
.
Tabanca sesinden ve ortalama bir rock konserinden daha yüksek olan bu ses küçük balıkları felç edip öldürebilmektedir.
.
Tabanca karideslerinin bazı türleri aynı zamanda ses dalgası silahlarını bazalt kayaçlarda oyuklar açmak için de kullanmaktadırlar. Türün ayırt edici özellikleri arasında devasa kıskacının pembe renkte olması yer almaktadır.
Dünyanın en gürültülü hayvanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir