29 Şubat 2024
GAZETECİ, DİRENİŞÇİ
Hasan Tahsin
İzmir Metropoliti Hrisostomos etekleri uçuşa uçuşa koştu. Altın sırmalı cübbesini giymişti. Diz çöktü, işgal komutanının çizmesini öptü. Tuz serpti, haçını havaya kaldırdı… Askerleri tek tek takdis ederek o meşhur vaazını verdi.
“Evlatlarım!
Bugün İsa’nın en büyük mucizesini göstermiş oluyorsunuz. Bu uğurda ne kadar Türk kanı içerseniz, o kadar sevaba girmiş olacaksınız, ben de bir bardak Türk kanı içmekle, onlara kin ve nefretimi teskin etmiş olacağım, azizler arkanızda!”
İşte tam o sırada, Saat Kulesi yakınlarında.. Uzun boylu, siyah takım elbiseli bir delikanlı fırladı ortaya. Elinde rovelver vardı.
” Bu kadar kolay olamaz! ” diye bağırıyordu.
” Bu kadar kolay olamaz!”
Bastı teriğine… İlk Kurşun’du.
İşgal alayının sancaktarı atından düştü.
Hani, ölüm sessizliği derler ya, öyle olmuştu
Keyifleri suratlarında donup kaldı.
Sonra baktılar ki, tek kişi.. Sarıverdiler etrafını, ilk süngüyü iman tahtasına sapladılar, sonra neresine denk gelirse, orasına.
Hasan Tahsin’di o. Henüz 30’undaydı.
1888 Selanik’te dünyaya gelmiş, Mustafa Kemal’in de eğitim gördüğü Şemsi Efendi ilkokulundan mezun oldu. Paris’te Sarbonne Üniversitesi’nde sosyoloji okurken Teşkilatı Mahsusa’ya katılmış. 1914 yılında Bükreş’te İngiliz ajanları Noel ve Charles Buxston kardeşlere suikast düzenlemiş, bu operasyona “Hasan Tahsin” sahte pasaportla gitmişti. O günden itibaren hep o ismi kullanmıştı. Buxton kardeşleri vurunca, tutuklanmış, beş yıl hapis cezası almış, iki yıl sonra serbest bırakılmış, İsviçre’ye geçmiş, 1918’de İzmir’e gelmiş, Hukuk’u Beşer-İnsan Hakları-Gazetesi’ni çıkarmıştı.
Son Cüret/S.19-20-21/Yılmaz Özdil
15 MAYIS 1919 TARİHİNDE İZMİR’E ÇIKARTMA YAPAN VE SEÇKİN ASKERLERDEN OLUŞAN YUNAN EFZON ALAYI İŞGAL KUVVETLERİNE İLK KURŞUNU ATARAK ULUSAL KURTULUŞ SAVAŞI’NIN İLK KIVILCIMINI YAKAN
GAZETECİ HASAN TAHSİN (OSMAN NEVRES) SAYGI VE ONURLA ANIYOR VE SELAMLIYORUM.
GAZETECİ DİRENİŞÇİ, HASAN TAHSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir