18 Nisan 2024
Hulusi Kentmen, kendine has bıyığı ile Yeşilçam’ın en çok baba, fabrikatör iyi kalpli babası tiplemeleriyle iz bırakmış usta oyuncudur. Şimdiye kadar 272 filmi olan nadir usta oyunculardan biri.
Hulusi Kentmen, 20 Ocak 1912 tarihinde Tırnova, Bulgaristan’da dünyaya gelmiştir. Balkan savaşı sırasında, İzmit’e göç ettiler. Eşinin adı Refika Kentmen, çocuğunun adı ise Volkan Kentmen‘dir.
Eğitimini, Kasımpaşa Gedikli Zabit mektebinde okudu. Ardından deniz astsubayı oldu. Aslında askerliğini yaparken, bir yandan en çok sevdiği oyunculuğu ise bu yıllarda orduda başladı. 1962 yılına kadar Astsubay olarak devam ederken, kendine oyunculuğa tam vermek için emekli oldu.
Asker emeklisi olan Kentmen, oyunculuk kariyerine ise Hisse-i Şaiya isimli oyunuyla başlamıştır. 1942 yılında ise Sürtük isimli film ile ilk sinema filmini oynamıştır.
1967 yılında astsubay görevinden emekli olduktan sonra, Hüseyin Baradan ve Şahin Tek ile kurdukları toplulukla Anadolu turnesine çıktılar.Hulusi Kentmen, genellikle baba, polis, hakim rollerini çok oynadı. Tatlı sert,babacan tavırlarıyla kuşkusuz birçok filmde iz bırakan isimdir. Pos bıyığı ve duruşuyla, bir neslin dedesi gibi sevdiği oyuncudur. 270 filmde rol alan Kentmen, birçoğunda kendi ismiyle rol aldı.
1980 tarihinde İzmir Fuarında sahneye çıktı ve keman çaldı. Fıkralarıyla kendini izleyenleri gülmekten koparttı. Onu televizyonda da gördük. Birçok reklam filminde oynadı ve birçok markanın yüzüydü. Oyunculuğunu 1984 yılına kadar devam etti.
Hulusi Kentmen, 20 Aralık 1993 tarihinde böbrek yetmezliği yüzünden 81 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ölse de bize o kadar çok eser bıraktı ki, unutulması çok zor isimlerden biridir. Daha sonraki nesiller de mutlaka, Hulusi Kentmen’i bileceklerdir.
Hulusi Kentmen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir