13 Haziran 2024
KATLEDİLEN TÜRK KADIN HÜKÜMDAR…!
(RAZİYE BEGÜM SULTAN)
Asya Tarihinin yine en müthiş kadınlarından biride Raziye Begüm Sultan’dır. Ancak Raziye Begüm Sultan dört yıl yönetici kalabilmiştir. İlk defa İslam Hukukuyla yönetilen Devletinde; Türk Töresini devam ettirmek istediği için tüm savaşcılığına rağmen haince katledilmiştir.
1200 yıllara kadar;islamı kabul eden Türklerde,Devlet Yönetimi Töresi”YEDİ” şartında “erkek olmak”şartı yoktur. Daha sonra erkek olmak şartı; Arap Fıkıhcılarının Hz.Muhammed’in hadislerindendir diyerek”(ASLA BÖYLE BİR NE AYET, NEDE HADİSİ ŞERİF VARDIR. HEM İSLAMA, HEMDE YÜCE PEYGAMBERİMİZE İFTİRADIR.) Devletini bir kadına teslim eden kavimden hayır çıkmaz “iddiasında bulundukları için, Türklerde kadın yönetici töresi terkedildi..(Bu Zehirli genli fesatlar ezelden TÜRK Kadınları düşmanlarıdır..)
Cengiz Han dönemine rastlayan 1200’lü yıllarda; Hindistanda Delhiyi Başkent yapmış İltutmuş Kağan ın kurduğu başka bir TÜRK Devleti hüküm sürüyordu. Orta Hindistanı egemenliği altına alan bu cengaver ve üstün devlet adamı İltutmuş Kağan 1236 yılında hastalanınca oğulları olmasına rağmen ilk çocuğu Raziye Begüm Sultanı veliaht gösterdi. Böylece müslüman olan TÜRK’lerde ilk kez bir kadın veliaht oldu. Tüm engellemelere, fetvalara rağmen Raziye Begüm Sultan Devlet Başkanı oldu. Babası gibi adaletli cesur ve halkını koruyan bir yöneticiydi. Fil sırtında;yüzü açık peçesiz silahlı ve askeri Üniformasıyla daima halkın içinde gezdi. Devlet Buyruğu olarak”Haksızlığa uğrayanlar, üzerlerine kırmızı giysiler giysinler(kırmızı TÜRK töresidir-Hintliler hep beyaz giyiyorlardı) ki bende onları görüp farkedeyim. Onlarla yüzyüze görüşerek, dertlerini dinleyeyim”.
Halk tarafından çok sevilen Raziye Begüm Sultan; islamı Şeriat bahane edilerek bu tavırları dolayısıyla yerinde gözü olan kardeşleri tarafından iffetsizlikle suçlandı.(Bu sefiller fesatlıklarını halen daha sürdürüyorlar)Raziye Begüm Sultan;yakınlarının dedikodulardan kurtulması için mutlaka evlenmesi gerektiği uyarılarına aldırmadı. Daha sonra isyancı güçlerin Türk Komutanı Altanoğluyla evlendi. Her zaman ordularının en önünde isyancı Hindularla savaştı. Her seferinde asileri püskürttü ama ne yazık ki onu islam düşmanı olarak gören kendi askerlerince ihanete uğradı. Üvey kardeşi Behram Şah ordusuna yenildi.Eşi Altanoğlu ona kaç canını kurtar diyerek savaşa savaşa öldü. Günlerce at üstünde yol alan Raziye Begüm Sultan;rastladığı bir Hintli köylüden su istedi.Bir ağaca yaslanarak suyunu içerken hain Hintli onun savaşcı bir kadın olduğunu anlayınca üzerindeki kıymetli taşlar için sinsice Raziye Begüm Sultanı harçerledi.
Raziye Begüm Sultanın sadık askerleri heryerde onu aramaya çıktılar. Elbiselerini satmaya çalışan Hintliyi tutuklayarak ölüsünün olduğu yere geldiler.
Askerleri ;cesur,yılmayan en önde savaşan Komutanlarını, Cenne Irmağı kenarına gömdüler. Daha sonra yıllarca ona ağlayacak halkı ve askerleri,kahraman Sultanları Raziye Begüm’e Anıt Mezar inşa ettiler.
Tek başına dört yıl Hindistana hükmeden,kendi adına para bastırtan ve Nevbet çaldıran Yiğit Türk Kadın Hakan Raziye Begüm Sultan ın yaman kişiliği yazdığı şiirlerden birinin dörtlüğünde bellidir.
Raziye Begüm Sultan Savaşçı kişiliği yanında derin duygular çağrıştıran Şiirleri ile de korkusuz bir şairdi..
“-GÜNEŞ IŞIKLARININ
-ARADA BİR BÖYLE TİTREŞMESİ
-BENİM GİBİ GAZABLI BAKIŞLARIMDAN
-DEĞİLDİRDE NEDİR YANİ?….”
TÜRK KADINLARININ ULU ANA’LARINDAN YİĞİT ANA RAZİYE BEGÜM SULTAN;AZİZ YİĞİT RUHUN ŞAD OLSUN.
TÜRK OLMAK YİĞİTLİKTİR. YİĞİTLİĞİN DİŞİSİ ERKEĞİ OLMAZ.
NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!
KATLEDİLEN TÜRK KADIN HÜKÜMDAR,TÜRK KADIN HÜKÜMDAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir