13 Haziran 2024

Sagittarius A isimli nesne

Astronomlar, Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde yer alan Sagittarius A isimli nesnenin süper kütleli bir kara delik olduğuna ilişkin ilk fotoğraflı kanıtı paylaştı.
Bugün ilk defa içinde yaşadığımız Samanyolu Galaksisi’nin merkezindeki dev kara deliğin oluşturulan fotoğrafı gözler önüne serildi.
Event Horizon Telescope (EHT) merkezli yayınlanan fotoğraf, ilk fotoğraf ile benzer yapıda ancak daha farklı bir oluşumu gözler önüne seriyor.
Sagittarius A* olarak geçen ve Güneş’in kütlesinin kabaca 4 milyon katı kadar büyük olduğu düşünülen kara delik, aktarıldığı kadarıyla Dünya’dan 27 bin ışık yılı uzakta yer alıyor.
Bu fotoğraf bilim insanlarının uzun zamandır tahmin ettiği bir gerçekliği kanıtlıyor olmasıyla tarihi önem arz ediyor.
Dünya’dan yaklaşık 53 milyon ışık yılı uzaktaki ilk kara deliğin fotoğrafını çekmek için dünyanın farklı bölgelerinde yer alan 8 teleskop kullanılmıştı.
Aynı ortaklık bu yeni fotoğraf için de kuruldu. Dev deliğin fotoğrafını çekme önerisini veren isim olan Radboud Üniversitesi’nden Profesör Heino Falcke, çekilen ilk kara deliğin Virgo galaksi kümesindeki M87 adlı galakside bulunduğunu belirtmişti.
Uzun yıllar boyunca bilgisayarda tasarlanan “hayali” görüntülerini gördüğümüz delikler hakkında halen birçok detay gizemini koruyor ancak teknoloji geliştikçe insanoğlunun görüş seviyesi artıyor.
Sagittarius A isimli nesne

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir