13 Haziran 2024

ÜNLÜ TÜRK CASUSU

ÜNLÜ TÜRK CASUSU: “İNGİLİZ KEMÂL”
Galatasaray lisesi ve İngiltere’de okudu… Gerçek adı Ahmet Esat Tomruk’tur ve bir Türk casusudur. Aynı zamanda 1932’ye kadar’da Türkiye hafif siklet boks şampiyonumuzdur. Sert yumruklarından ötürü “Tomruk” soyadını almıştır.
Her Türk gencinin tanıması gereken bu adam, İstiklal Madalyası’yla ödüllendirilen, yakalandığında türlü işgencelere rağmen asla sır vermeyen ve TBMM’nin kendisine bağladığı aylığı dahi almayarak yaşama gözlerini yoksulluk içinde yummuştur.
Sarışın ve mavi gözlü Boks şampiyonuydu. Ortalama İngiliz’den daha iyi İngilizce konuşuyordu.
Babası öldüğünde, Ahmet Esat Tomruk beş yaşındaydı. Fransızca, Rumca, İtalyanca ve İngilizce bilir. Teşkilat-ı Mahsusa üyesidir.
Ahmet Esat Bey, İngiliz Sahra Hapishanesi’nde işkence görmüş ama Türk olduğunu ve görevini asla söylememiştir.
Kaçtıktan sonra Biga’da Kuva-yi Milliyeciler’e sığınmıştı. Bu arada ona “İngiliz Kemal” adı takılmıştır. Kurtuluş Savaşında Genelkurmay İstihbarat Şubesi’nde görevlendirilmiştir.
Albay İsmet Bey’in huzuruna çıkarılan Ahmet Esat, burada tabanca, bayrak ve Kur’an üzerine elini koyarak sadakat yemini etmiştir. Görevi Yunan ordusu karargahına girip gerekli bilgileri toplamaktır. Antalya’dan Rodos’a geçer
Burada kendini Amerikalı gazeteci olarak tanıtır. Kumardan, hileyle kazandığı 45 bin frank ile kendi deyimiyle İzmir’deki vatan görevine başlar.
Ahmet Esat Bey’in İzmir’deki hayatı bonkör bir Amerikalı gibi geçmiştir. Ahmet Esat Bey, üst düzey Yunan subaylarıyla da samimiyetini arttırmış hatta onların en gizli toplantılarına dahi katılmış, aldığı bilgileri İzmir’deki kendisi gibi görevli bulunan Uşaklı Alaattin Tiritoğlu vasıtasıyla Antalya Mutasarrıfı Aşir Bey’e aktarmıştı. Ancak bir süre sonra ihbar sonucu yakalanmıştı. Fakat o, bu tutukluluk dönemi sırasında hiçbir şekilde Türkçe konuşmayarak kimliğinin meçhul kalmasını sağlamıştı. Hatta Yunan hakimler bile onun Amerikalı olduğuna kanaat getirmişlerdi. Yunan ileri harekatı başlayınca Ankara’ya giden İngiliz Kemal, Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanı Albay İsmet (İnönü) Bey ve Fevzi Paşa tarafından da kabul edilmiştir.
Anadolu’ya geri döndüğünde ona yeni bir görev verilir ve Batı Trakya’ya gönderilir. Burada o esnada Yunan ordusunun hizmetindeki Ermeni General Antranik’in karargahına sızmayı başarır ve çok değerli bilgileri Ankara’ya ulaştırır.
Savaştan sonra bu kahraman vatan evladı Ahmet Esat Tomruk namı diğer İngiliz Kemâl İstiklal Madalyası ile ödüllendirilir ve 14 Şubat 1966’da, 73 yaşında, derin izler bıraktığı bu dünyadan sessizce ayrılır.
ÜNLÜ TÜRK CASUSU

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir