18 Nisan 2024

"Subject: A young woman laying in bed late at night awake suffering from insomnia, watching the alarm worrying about falling asleep."

Uyku felci nedir?

UYKU FELCİ HALK İSMİ İLE KARABASAN Neredeyse her gün, farkında olsun ya da olmasın, uyku felci (ASP) sırasında farkındalık yaşayan birinden e-posta alıyorum. Genellikle onlara neler olup bittiğine dair kısa bir açıklama yapıyorum, ancak bunu daha fazla insanın yararlanabileceği bir makaleye yazmanın zamanının geldiğine karar verdim. Birden fazla ASP ve OBE okudum ve deneyimledim, bu yüzden deneyime dayanarak konuşuyorum.
Uyku felci nedir?
Uyku Felci, fiziksel bedenlerimizin uyku sırasında felç olmasına neden olan normal, doğal bir vücut işlevidir. Amacı, rüya görürken kendimizi incitmemizi engellemektir. Her uyuduğumuzda olması gerekir ve genellikle biz rüya görmeye başlamadan çok önce başlar. Düzgün çalışmadığında, uyurgezerlik gibi insanların incindiği ciddi sorunlar yaşıyoruz. Normalde uyku felci başladığında bilinçli değilizdir, dolayısıyla çoğu insan bunun varlığından bile haberdar değildir. Ancak, arada bir, birisi o dönemde bilinçlenir ve işte o zaman Uyku Felci veya ASP sırasında Farkındalık olur. Bildiğim kadarıyla, bu uyandıktan sonra daha sık oluyor. Temel olarak, zihniniz vücudunuzdan önce uyanır. Sonunda, vücudunuz zihninize yetişir ve o da uyanır.
ASP’nin belirtileri
Birisi bilinçli hale geldiğinde ve uyku felci durumunun farkına vardığında, genellikle kendisine ne olduğunu anlamaz. Doğal olarak bilinçli oldukları için hareket etmeye çalışırlar ama hareket edemezler. Hareket edemeyeceklerini öğrendiklerinde tedirgin olmaya, üzülmeye, korkmaya ve hatta paniğe kapılmaya başlarlar. Gerçek ile halüsinasyonlu rüyalar dünyası arasında sıkışıp kalmışlar ve ikisine de ulaşamıyorlar. Çoğu zaman, felçten kurtulmaya çalışarak mücadele eder ve çırpınırlar, ancak bu nadiren yardımcı olur.
Daha da kötüsü, ASP durumunda korkular kolayca çok gerçekçi halüsinasyonlar olarak tezahür edebilir. Bu nedenle, insanlar genellikle canavarların, iblislerin, cadıların veya diğer çirkin yaratıkların kendilerine saldırdığını görürler. İnsanların üzerlerine oturmaya çalışan yaşlı cadıları görmesi o kadar yaygın ki, bunu tanımlamak için “hagging” kelimesini icat ettiler. Çoğu zaman “canavarlar onları yakalamadan hemen önce” uyanır gibi görünürler, oysa gerçekte korkunun neden olduğu adrenalin onları felçten kurtarır. Çoğunlukla, bu yaratıklar göz ardı edilebilecek halüsinasyonlardır, ancak bunu söylemenin yapmaktan daha kolay olduğunun farkındayım.
ASP hastaları çoğu zaman vücutlarının kontrolünü yeniden kazanmak için mücadele eder ve sonunda kazanır. Bununla birlikte, bazen, bir kişi uyanmış gibi görünebilir, ancak gerçekten hala uyuduğunu ve uyandığını hayal ettiğini keşfedebilir. Biz bu fenomene “yanlış uyanışlar” diyoruz. Bazen bir kişi art arda birkaç yanlış uyanış yaşayabilir, bu da onların uyanamayacakları için hüsrana uğramalarına veya daha da kötüsü, bir daha asla uyanamayacakları korkusuna kapılmalarına neden olabilir. ASP hastaları, insanların deli olduklarını düşünmelerinden korktukları için deneyimlerini tartışmaya genellikle isteksizdirler. Pek çok insan bunu hayatları boyunca küçük bir sır olarak saklamıştır.
ASP ne kadar yaygındır?
Aslında, ASP oldukça yaygındır ve korkulacak veya utanılacak bir şey yoktur. Her gün binlerce hatta milyonlarca insanın başına geliyor ama elimde bunu destekleyecek bir istatistik yok. Yine de neredeyse her gün ASP ile ilgili e-postalar alıyorum, bu yüzden yalnız değilsiniz.
Canavarlar hakkında ne yapabilirsin?
Genellikle insanlar ASP’yi ve ne olduğunu öğrendiklerinde korkuları azalır. Korkuları azaldığında, daha az canavar görme eğilimindedirler. Bu nedenle, en iyi tavsiyeniz paniğe kapılmamak, sakin kalmak, güvende olduğunuzu fark etmektir ve bu, fiziksel bedeninizin yaptığı doğal bir şeydir. Ardından, isterseniz eyaleti keşfedin.
ASP durumundan nasıl çıkabilirim?
Genellikle, sadece yıpranmasını beklemeniz gerekir. Uyku felcinin beynin kimyasıyla bir ilgisi olduğu düşünülür ve kimyasallarınız dengelendiğinde otomatik olarak bundan kurtulursunuz. O zamana kadar tek yapabileceğiniz, bitmesini beklemek veya onu OBE durumu için bir atlama tahtası olarak kullanmak. Daha önce de söylediğim gibi, panik veya öfke gibi aşırı duygular bazen beyin kimyasında değişikliğe neden olur ve bu sizi ASP durumundan çıkarabilir. Onu kontrol etmeyi öğrendiğinde, bitirmek yerine keşfetmek isteyeceğini umuyorum.
ASP’nin OBE ile ilişkisi nedir?
Deneyimlerime göre, ASP durumunda, fiziksel bedeninizin dışındasınız ve enerji bedeninizin içindesiniz, ancak genellikle bedene yapışmış durumdasınız ve hareket edemiyorsunuz. Yani bir yandan bedeninin dışındasın ama diğer yandan hiçbir yere gidemez, hiçbir şey yapamazsın; gerçekten sinir bozucu bir deneyim. Felce karşı mücadele etmek çoğu zaman beyhudedir ve kazanırsanız, fiziksel bedeninizi terk etmek yerine ona geri dönersiniz, ki bu, hedefiniz OBE’lerse sinir bozucudur.
ASP’yi OBE’ye dönüştürmenin sırrı nedir?
İster inanın ister inanmayın, ASP’yi OBE’ye dönüştürmenin sırrını öğrenmem yirmi yılımı aldı . Sırrı öğrenmeden önce, tamamen uyanık bir durumda beden dışı bir deneyime neden olmak benim için ASP durumunda olduğundan daha kolaydı. Sır öncelikle gerçekte ne olduğunu bilmekte yatıyor, işte burada: Benim deneyimime göre, ASP durumunda, bilinciniz astral bedeninizle değil , enerji bedeninizle ilişkilidir ve problem burada yatar. Enerji bedeniniz fiziksel bedeninizle yakından ilişkilidir ve bu nedenle onu gözetlemek ve onu yerinden çıkarmaya çalışmak işe yaramaz. Ölene kadar ya da ona yaklaşana kadar bu olmayacak. İşin sırrı, bilincinizi enerji bedeninizden astral bedeninize aktarmanız gerektiğidir. Bunu nasıl yaptın? İlk olarak, gözlerinizi kapatın ve kapalı tutun. İkincisi, bilincinizle ilerlemeye çalışın ve bilincinizin ilerlediğini hayal edin. Herhangi bir hareket hissetmeseniz bile, bilinciniz astral bedeninizde ilerleyecektir. İşe yaradığına dair ciddi şüpheleriniz varsa ve gözlerinizi vaktinden önce açarsanız, farkındalığınız lastik bir bant üzerindeki top gibi hızla enerji bedeninize geri döner. Bunun yerine, gözlerinizi kapalı tutun ve bilincinizin ilerlediğine inanın. Vücudunuzdan yaklaşık on beş fit (beş metre) uzaklaşana kadar, tıpkı su altında yürümek gibi, bilincinizle mümkün olduğunca kuvvetli bir şekilde ilerlemeye devam edin. Elbette, gözleriniz kapalı olduğu için, bunun ne kadar uzak olduğunu yalnızca yaklaşık olarak tahmin edebilirsiniz, bu yüzden mesafeye takıntılı olmayın, sadece en iyi tahminde bulunun. Bedeninizden güvenli bir şekilde on beş fit uzakta olduğunuzda, gözlerinizi açabilirsiniz ve astral bedeninizde olacak ve özgürce dolaşacaksınız.
Uyku felci nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir