19 Mayıs 2024

Uzaylılar iletişime geçmek için

Uzaylılar iletişime geçmek için 400 bin yıl beklememiz lazım
2020’de yapılan bir araştırma, Samanyolu Galaksisi’nde iletişime geçilebilecek 36 bin akıllı medeniyet olduğu sonucuna varmıştı
İki Çinli araştırmacı, insanların uzaylı bir medeniyetle iletişim kurmak için beklemesi gereken süreyi hesapladı.
Pekin Normal Üniversitesi Astronomi Bölümü’nden Wenjie Song ve He Gao’nun imzasını taşıyan yeni makalede insan-uzaylı karşılaşmasının gerçekleşmesinin 400 bin yıl sürebileceği ifade edildi.
Bu kadar çok galaksi, yıldız ve gezegen varsa Dünya dışı yaşam ihtimali de çok yüksektir. Öyleyse neden hala uzaylılarla temasa geçemedik?
Çinli araştırmacılar, yeni makalede Fermi Paradoksu’ndan hareketle şu sorunun peşine düştü:
Denklemde iletişim kurulabilecek uygarlıkların sayısı, galakside yıllık yıldız oluşma miktarı ve yıldızlardan kaçının gezegene sahip olduğu gibi 7 değişkene bağlanıyor.
Denklem aracılığıyla elde edilen sonuçları canlandırmak için bilgisayar simülasyonlarına başvuran Song ve Gao, araştırmalarının sonunda ortaya iki senaryo koydu.
İyimser senaryoya göre galakside 42 bin CETI medeniyeti yaşıyordu ve bunlarla yaklaşık 2 bin yıl içinde iletişim kurulabilirdi.
Kötümser senaryo ise galakside sadece 111 CETI medeniyetinin olduğunu ve insanların bunlarla iletişim kurmak için 400 bin yıl daha varlığını sürdürmesi gerektiğini gösterdi.
Araştırmacılara göre bu, yaklaşık 200 ila 300 bin yıl önce ortaya çıktığı düşünülen ve sadece 12 bin yıl önce tarımı keşfeden insan türü için epey
İnsanlığın başka bir uzaylı uygarlığından haber almak için ne kadar süre hayatta kalması gerekecek?
Araştırmacılar, Dünya’nın yakın çevresindeki İletişim Kurabilecek Düzeydeki Akıllı Medeniyetlerin sayısını değerlendirdi.
Araştırmacılara göre bu, yaklaşık 200 ila 300 bin yıl önce ortaya çıktığı düşünülen ve sadece 12 bin yıl önce tarımı keşfeden insan türü için epey uzun bir süre.
Ayrıca insanlığın nüfus sorunları, nükleer imha riski, ani iklim değişiklikleri, göktaşı çarpmaları vb. birçok varoluşsal tehlikeyi atlatması gerektiği anlamına geliyor.
Uzaylılar iletişime geçmek için,Uzaylılar iletişime geçmek ,Uzaylılar iletişim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir